Cautare avansata

Inginer calitate

Responsabilităţi:
Analiza microstructurală şi dimensională folosind instrumente de verificare.
Îndeplineşte obiectivele definite pentru poziţia sa în conformitate cu planul de verificare /control.
Identifică deviaţii/neconformităţi ale produsului/procesului în raport cu specificaţiile de calitate impuse.
Implementează şi monitorizează principalele cerinţe specifice standardelor ISO TS 16949.
Întocmeşte rapoartele de control şi implementează toate documentele eliberate de departamentul Calitate (plan de control, fişa de urmărire a parametrilor).
Responsabil de analiza caracteristicilor mecanice a pieselor după operaţiile de tratament termic.
Responsabil pentru iniţierea şi analiza modalităţilor de reducere a rebuturilor.
Responsabil de verificarea mijloacelor de măsură şi control, MSA, identificarea, calibrarea şi eliberarea lor în producţia de serie.
Implementează mijloacele specifice standardului ISO TS 16949 – SPC.
Responsabil cu implementarea şi monitorizarea cerinţelor standardului de mediu IS
Completează şi monitorizează fişele de control.
Efectuează măsurători, grafice de control.
Respectă întocmai  documentele Sistemului de Management Integrat (Calitate – Mediu) creat în conformitate cu prevederile SR EN ISO TS 16949 : 2009, respectiv SR EN ISO 14001:2004 şi  implementat la nivelul organizaţiei.
Profilul candidatului:
Studii: Universitare Tehnice
Experienţă profesională: 3-5 ani în domeniul calităţii în industria automotive
Cunoştinţe de specialitate:
Controlul procesului de fabricaţie
Gestionarea acţiunilor corective
Elaborarea rapoartelor de calitate
Administrarea şi gestionarea echipamentului de măsurare
Cunoştinţe legate de modul de funcţionare şi utilizare a AMC-urilor
Sisteme de calitate ISO TSISISO 14001
Limba engleză nivel mediu-avansat, MS Office